Kobieta w IT == programistka – #1D

Polska na 3 miejscu w rankingu HakerRank – w grupie kobiet programistek.

W kraju, który plasuje się tak wysoko pod względem umiejętności programistycznych wśród kobiet, redakcja miesięcznika nie potrafi wskazać programistek, które zainspirują kobiety. 

Ostatnio poznęcałam się nad tym, jakie kobiety zostały dobrane do specjalnego numeru WO o kobietach w IT. Łatwo było pastwić nad tym, że ciężko było znaleźć kobiety programistki, o których można by napisać, ale czy potrafię lepiej?

Wymienię kobiety z branży IT, o których sama chciałabym przeczytać. Żeby nie ułatwiać sobie zadania, całkowicie pomijam kobiety, które były chociażby wzmiankowane w magazynie. Cóż odpada mi Ada Lovelace, Grace Hopper i Szóstka Programistek ENIAC-a… czy jest jeszcze ktoś o kim warto wspomnieć, jest kobietą i potrafi programować???? Ratunku!!!!

Kilka postaci „historycznych”:

Współczesne inspiracje zacznę od naszego polskiego podwórka:

 • Wiktoria Dalach – programistka Ruby on Rails i fotograf. Należy WebMuses. Pierwszy raz o Wiktorii usłyszałam na 3 urodzinach GGC we Wrocławiu. Możecie jej posłuchać na yt
 • Ania Pietras – programistka i blogerka z bloga Kobiety do kodu
 • Marta Paciorkowska – programistka, blogerka i speakerka
 • Agata Miklas i Kamila Romanowicz – prowadzą kanał TECHCzwartunio
 • Magdalena Wójcik – inżynierka, programistka, doktorantka na MIM UW i Data Scientist ze specjalizacją w dziedzinie Machine Learningu. Można ją usłyszeć tu
 • Joanna Rutkowska – polska specjalistka w dziedzinie zabezpieczeń komputerowych. Bloga znajdziecie tu

Z zagranicy, ale nie tylko Ameryką człowiek żyje:

 • Trisha Gee – programistka Java w JetBrains, współtwórczyni biblioteki Morphia. Liderka Sevilla JUG. Jej bloga możecie znaleźć tu.
 • Jessica Kerr – programistka Scala w Stripe. Propaguje nowe idee i pomysły podczas swoich wystąpień. Możecie jej posłuchać tu.
 • Agnès Crépet – programistka Java, współzałożycielka ninja-squad. Jedyna Francuzka będąca Java Championem.
 • Kathy Sierra – współtwórczyni serii podręczników do programowania Head First. Niestety zawiesiła prowadzenie bloga.
 • Arfa Abdul Karim Randhawa – dziewczyna, która w 2004 wieku 9 lat została najmłodszym Microsoft Certified Programmer. Niestety już nie żyje. Więcej o niej tu.
 • Jade Raymond – założycielka studia UbiSoft w Toronto. Producentka serii gier Assassin’s Creed.
 • Zoë Quinn – programistka, stworzyła grę Depression Quest zwracającą uwagę na temat depresji.
 • Amanda Wixted – programistka – to jej zawdzięczamy FarmVille 😀

Jako, że nie trzeba być programistką, by mówić na tematy związane ze stricte branżą IT dorzucam jeszcze kilka kobiet, o których chciałabym przeczytać więcej:

 • Karolina Wasielewska – blogerka z bloga Girls gone tech, pisze o kobietach w świecie nowych technologii
 • Alexandra Przegalińska – pracuje nad sztuczną inteligencją w MIT, więcej w tym wywiadzie

Wspomniałam o WebMuses, WO wspomniały o GGC i Girls in Tech, a jakie jeszcze inne „kobiece” organizacje działają w Polsce i inspirują kobiety do wejścia w świat IT?

W strukturach tych organizacji jest niejedna kobieta, która mogłaby się podzielić swoją historią. Wychodzi na to, że wystarczy wymyślić język programowania i od razu można trafić na społeczność kobiet. Jakby ktoś chciał być na bieżąco polecam grupy na facebooku:

Z dzieckiem kręcącym się pod biurkiem. Omijając zestawienia programistek, które jako główne kryterium brało to, czy kobieta jest „sexy and famous”. Da się?

Gdyby powstał magazyn o kobietach w IT dla kobiet w IT (choć nie koniecznie dla nich) nie chciałabym czytać całego numeru o tematyce jak to ciężko być jedną z niewielu kobiet w biurze lub jak łączysz macierzyństwo z pracą. Domagałabym się merytorycznych artykułów o tym jak przebiega ich praca, z jakimi problemami programistycznymi musiały się ostatnio zmierzyć. Skąd biorą inspirację do wpisów blogowych, który wpis miał najwięcej odsłon, a który najwięcej komentarzy. A najlepiej zapytałabym je, o czym chciałyby powiedzieć, ale nikt nie zapytał 😉

Może w końcu dowiedziałabym się o co dokładnie chodziło i co wynikło z GamerGate?

Źródła:

http://blog.takipi.com/10-influential-women-in-java-scala-and-everything-in-between/
http://kobietydokodu.pl/girls-power-in-tech/
https://www.techworm.net/2016/10/worlds-top-5-famous-female-programmers.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Women_in_computing

4 thoughts on “Kobieta w IT == programistka – #1D

 1. Nie ma Julli Evans 🙁

  A poza tym dorzuciłbym Sandi Metz, Claudię Doppioslash, Heather Miller, Jennę Zeigen czy Sarę Mei – przede wszystkim dlatego, że są naprawdę świetnymi programistkami. A nie chcę wskazywać palcami, ale niestety mam wrażenie, że kilka nazwisk z posta jest raczej znanych z różnych działań około programowania, a o samych umiejętnościach ciężko coś powiedzieć.

  Oczywiście, nie samym pisaniem kodu żyje człowiek, ale wydaje mi się przy obecnym klimacie wokół kobiet w IT „najbezpieczniej” (głupie słowo, ale pewnie wiesz co mam na myśli) wskazywać te, które nie są bardziej kontrowersyjne niż techniczne.

   1. Cóż, nie czytałem tego numeru (ani zresztą żadnego innego od wielu lat), ale mogę zgadywać. Redaktor(ka?) numeru chciał połączyć modne hasło „kobiety w IT” z czymś, co dla czytelnika WO nie jest obce. A, nie oszukujmy się, nie są to raczej osoby techniczne (jako średnia), ale właśnie takie, którym lepiej pokazywać kobiety, które odniosły sukces czy to, że są specjalne aplikacje dla kobiet (więc w domyśle – stworzone przez kobiety, co oczywiście prawdą nie musi być).

    Nie chcę tu mówić, że w takim doborze nie ma nic złego. Po prostu nie spodziewałbym się po tym tytule zbyt wiele w takiej kwestii. Bo dla przeciętnej matki z wyższej klasy średniej jakim wskaźnikiem sukcesu są wystąpienia na konferencjach, których nazwa nic jej nie mówi, napisanie książki czy dogłębne zrozumienie Elma?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.