przetestujmy coś – Spock – #02

Potrzebowałam funkcji, która dla podanej daty zwróci mi datę ostatniej soboty (jeśli data jest sobotnia, powinna zwrócić samą siebie). Uznałam, że jest to dobra okazja żeby napisać sobie unit test. Metoda nie powinna być duża, algorytm nie jest złożony. Zróbmy to TDD.

W pracy do pisania testów używam frameworka Spock, który jest prosty do czytania i bardzo potężny jeśli chodzi o parametryzację testów, więc nic dziwnego, że postanowiłam z niego skorzystać tym razem.

Okazało się, że o ile ani metoda, ani algorytm nie nastręczały problemu to wyłożyłam się na połączeniu Androida ze Spockiem. Przeglądałam stackOverflow, githuba, blogi i nie znalazłam nic działającego. W akcie desperacji zajrzałam na slacka na kanał #android. Przeszukałam wpisy pod kątem Spocka i jest – znalazłam, był tam człowiek, któremu udało się to odpalić (Jakub, dzięki jeszcze raz za pomoc).

Po tym przydługim wstępie pokażmy trochę kodu. Na początek konfiguracja

 1. do pliku top-level build.gradle w sekcji dependencies dodajemy linijkę:
   classpath 'org.codehaus.groovy:groovy-android-gradle-plugin:1.1.0'
 2. do modułowego pliku build.gradle dorzucamy:
  apply plugin: 'groovyx.android'
  testOptions {
    unitTests.returnDefaultValues = true
  }
  testCompile 'org.codehaus.groovy:groovy-all:2.4.3'
  testCompile 'org.spockframework:spock-core:1.0-groovy-2.4'

Przy TDD zaczynamy od napisania testu, który ma się wywalić – załóżmy, że zaczynam tak: Inicjalizuję swoją klasę MealListHelper w sekcji setup. Odpalam z niej metodę getSaturdayDate, która przyjmuje parametr date i zwraca mi date resultDate. Odpalmy na razie taką sytuacje, nie podałam daty, ale chcę żeby wynik nie był nullem nawet w takiej sytuacji.

Nie mam jeszcze metody w getSaturdayDate(date), więc nie odpalę. Napiszmy ją. Wiemy tylko jak się nazywa, co przyjmuje i co ma zwracać. Zacznijmy od zwrócenia nulla.

Test się odpalił i wywalił. O to chodziło 😀

W tym momencie zwróćmy coś:

Odpalam – mamy zielone światło i pierwszy test. Czas na kolejny test, który się wywali – przekażmy sobotnią datę i oczekujmy, że zwróci ją bez zmian. Wykorzystajmy tu sekcję where i parametryzację zmiennych:

Zrzut ekranu z 2017-03-06 14-44-46.png

Test się wywalił, czyli czas na kod. Nie powinno się już korzystać z metod na klasie date, więc żeby sprawdzić, czy podana data jest sobotnią datą stworzę klasę Calendar, której powinno się używać. Przypadek dla “nie-soboty” na razie odłożę.

Przeszło – idziemy dalej 😉 Pojawia nam się potencjalny problem związany z użyciem Calendar. W linijce nr 3 ustawiamy mu wartość na podstawie parametru przekazanego przez użytkownika – pobawmy się w prawdziwego testera i dorzućmy jeden osobny test:

Odpalamy i widzimy:

no_exception_throw.png

Ustalmy, że jeśli użytkownik nie podał parametru, to bierzemy dzisiejszą datę, zapiszmy to w dokumentacji i napiszmy kawałek kodu, który poprawi naszą sytuację.

Powzdychajmy przez chwilę nad tym, że Java nie obsługuje default parameters.

Wracamy do kodu, został nam test pt. daję dowolną datę chcę soboty. Otwieramy kalendarz, patrzymy i wybieramy jako datę wejściową 13 marca, jako oczekiwaną 11 marca.

Ładne czerwone, bo zwraca nam datę dzisiejszą. Pomyślmy nad tym – dni numerowane są od 1, gdzie 1 jest niedzielą, 7 sobotą. Czyli wystarczy odjąć od daty tyle dni ile zwróci nam

Calendar.DAY_OF_WEEK

Sprawdźmy to:

Działa – ale dla ustalenia, czy dla każdego dnia tygodnia działa, co mi szkodzi dorzucić testy dla całego tego tygodnia. Tak to widzę w Spocku:

Dorzucę jeszcze test dla soboty w innym miesiącu i innym roku:

pass.png

Działa – działa 😉

Jeszcze tylko zamienimy podwójne pobieranie dnia tygodnia z daty i prace nad tą metodą uznaję za zakończone:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: