uporządkujmy troszkę – refaktoryzacja – #08

Zaczęłam dodawać kolejną tabelkę do mojej aplikacji i CoNaObiadDbHelper zaczął się niebezpiecznie rozrastać o kolejne stałe typu MEAL_TABLE_NAME, MEAL_COLUMN_NAME_NAME leżące bardzo blisko od DINNER_TABLE_NAME. Jakoś nie dawało mi to spokoju i postanowiłam wydzielić je do osobnej klasy.

Żeby wyglądało na to, że wiem co robię dodałam nowy package o nazwie model, bo jakoś tak mi wygodnie w strukturze MVC znanej z aplikacji webowych, albo MV?, którą możemy tu zastosować 😉

I jak tam zaczęłam to przenosić to dotarło do mnie, że ten obiekt MEAL, to jednak nie jest tym o czym myślałam pierwotnie i postanowiłam go przechrzcić na DINNER. Takie zmiany zdarzają się czasem.

Na początek stworzyłam sobie klasę DinnerContract.java i zaczęłam przenosić do niej stałe typu TABLE_NAME, COLUMN_NAME_NAME, SQL_CREATE_ENTRIES. Później utworzyłam klasę MealContract.java, zaczęłam do niej przenosić stałe… zatrzymałam się i utworzyłam sobie jeszcze jedną klasę, tym razem abstrakcyjną – na razie nazwaną BaseTable.java, choć waham się nad BaseContract.java -> wyjdzie w praniu.

Klasa MealContract.java z metodami dla siebie

i klasa DinnerContract.java czekająca na swoje użycie

i jakoś tak od razu mi lżej jak patrzę na odchudzony CoNaObiadDbHelper.java

Tylko jeszcze to pomieszanie konwencji nazewniczej, ale muszę nad tym jeszcze pomyśleć i dorobić gettery i settery jeśli zostawię je jako stałe – a tak by było chyba najbardziej poprawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: